Profesyonel Öğütler

BOYA

A) Boya öncesi ev nasıl hazırlanmalı?

Boya yaparken mobilyalarınıza ve kendinize zarar vermemek için evi boyaya uygun duruma getirmelisiniz. Her aşamada olduğu gibi burada da ön hazırlığın iyi yapılması sizi sonraki aksaklıklardan koruyacaktır.

Öncelikle evinizdeki eşyaları taşıyın

Boya öncesi yapacağınız ilk şey, kendinize ve boya yapacağınız merdivene rahat hareket edecek yer açmak olmalıdır. Evinizdeki tüm eşyaları odanın ortasına taşıyın ya da mümkünse hepsini dışarı çıkarın ve güvenli bir yerde muhafaza edin.

Kaplayın

Sonra tüm eşyaları toz ve boyadan korumak için eski çarşaflarla veya naylon bir örtüyle tamamen kaplayın. Hırdavatçınızda bulabileceğiniz rulo halinde şeffaf naylon örtüler boya için pratik bir seçim olabilir. Naylon örtü seçimi yaparken eşyalar için ince yer için ise kalın örtüleri tercih ediniz. Örtülerin kaymasını önlemek için maskeleme bandıyla yere sabitleyin ve eşyaların leke olmasını önlemek için her yerinin düzgün bir biçimde kapatılmış olduğundan emin olun.

Prizler, elektrik anahtarları

Bir sonraki adımda prizleri ve elektrik anahtarlarını sökmek gerekiyor. Prizler ve elektrik anahtarları ile birlikte telefon hat çıkışları ve TV uydu-kablo bağlantılarını da yerlerinden çıkarmayı unutmayınız. Tavanı boyayacaksanız, tavandaki tüm elektrikli sabitlerin de sökülmesi gerekecek. Ancak, avizenizin ya da sarkıtlarınızın modeli elveriyorsa, sadece tavana takılmış olan kapağı çıkarıp altını boyayabilirsiniz. Tabii bu durumda kapağın altında kalan kısmın da naylonla kaplanması gerek. Bunun dışında büyük boy çöp poşetlerinin de işinize yarayabileceğini unutmayınız; bu poşetler ile avize ya da sarkıtlarınızı çöp poşeti ile koruyup ağzını bantlayabilirsiniz.

Kapı ve pencere kolları

Kapı ve pencereleri boyarken kapı kolu ve pencere kollarının mümkünse çıkarılması daha rahat bir boya ortamı sağlayacaktır. Kolların sökülememesi durumunda maskeleme bandı bu bölgelerin boyanması sırasında faydalı olabilir.

Radyatörler ve boyanamayan yerler

Maskeleme bandı ve naylon örtüyü kullanarak, boyamayacağınız radyatörleri kaplayın. Ayrıca boyanmayacak duvarları da yakın alanları boyarken etkilenmemeleri için naylonla maskeleyebilirsiniz. (Örn. tavanı boyarken duvarların üst bölümleri örtülebilir.)

Zemin kaplaması

Mermer, parke ya da seramik… Zemin kaplamanız ne olursa olsun korunması gerekir. Naylon örtüyle kolayca kaplayabileceğiniz gibi bezlerle de örtebilirsiniz.

B) Odayı boyamaya nereden başlamalısınız?

İç mekan boyarken doğru yolu izlemek sadece zamandan değil, paradan da tasarruf etmenizi sağlar. Odayı boyarken en yukarıdan başlayarak aşağıya doğru devam etmelisiniz.

Sırasıyla,
Tavan,
Duvarlar,
Kapı ve pencereler,
Pencereler,
Radyatörler

Tavan

Tavanı boyarken, fırça ile kenardan başlayıp duvar boyunca şeritler halinde ilerleyin. Kenardan 5-10 cm kadar içerisini fırçayla boyayın. Kenarları rulo ile boyamak kat izlerine ve taşmalara sebep olabilir. Daha sonra rulonuza uzatma sapını takarak tavanı kolayca boyayabilirsiniz. Uzatma sapı yoksa merdiven de kullanabilirsiniz fakat sürekli yer değiştirmek sizi yavaşlatacaktır. Odanın köşesinden başlayarak en dar mesafeyi seçin ve ileri geri boyayarak bütün tavanı boyayın.

Duvarlar

Tavan kuruduktan sonra duvarlara geçebilirsiniz. Köşeleri, tavanda yaptığınız gibi yine fırçayla boyayıp, ruloyla devam ederek tavandan zemine doğru boyayın.

Kapı ve pencereler

Pencere ve kapı gibi ahşap kısımları boyamak için duvarların kurumasını beklemelisiniz. Ahşap boyamak boya işinin en çok vakit alan ve sabır gerektiren kısmıdır. İyi bir fırça kullanın, normal fırçalardan pahalı olsa da ahşap çerçeveleriniz için uygun kaliteli bir fırça tüm ahşap boyaları için işinize yarayacaktır.

Boyayı ahşabın lifleri yönünde uygulayın. Pencereleri boyuyorsanız, panjurlardan başlayıp ardından çerçevelere geçmelisiniz.

Kitabeli (kabartmalı) kapılarda, boyaya en yüksek kabartmadan başlayın. Sonra yukarıdan aşağıya doğru devam edin. Kapınız düz ise boyarken rulo kullanmanız daha pratik olabilir.

Radyatörler

Her metal yüzeyde yapacağınız gibi önce alttaki eski kat boyayı zımpara kâğıdıyla kaldırmalısınız. Sonra pas önleyici astarla paslı bölgeleri kaplayıp boyayabilirsiniz. Yağlı boya yeni boyandığında güzel görünebilir, fakat zaman içinde ısının da etkisiyle rengini kaybetmeye başlayacaktır. Su bazlı boya ise rengini koruyacaktır. Radyatörleriniz için parlak boya doğru bir seçim olur. Isının boyayı gereğinden hızlı kurutup çatlatmaması için boyadan sonra radyatörleri çalıştırmadan 1 hafta kadar beklemeniz gerekebilir.

TESİSAT

Lavabo Bataryası Montajı

Olabilecek sorun ve aksiliklere karşı herhangi bir su baskını veya benzeri bir durum olmaması için önlem olarak bina girişindeki veya evin girişindeki ana vananın kapatılması gerekmektedir.

Vananın kapatılmasından sonra batarya musluk değiştirmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca lavabo altında yer alan ara muslukların da kapatılması gerekmektedir.

Ara musluğuna bağlı olan spiral fleksi hortumu küçük ingiliz anahtarı veya 13 numaralı anahtar ile açılması gerekir.

Musluğu lavaboya sabitleyen somunu 13 numaralı anahtar veya küçük ingiliz anahtarı ile açılabilir. Somunu çıkardıktan sonra lavabonun altında olan musluğun demir pulu da çıkartılmalıdır.

Demir pulu çıkardıktan sonra bataryayı yukarı çektiğimizde altında bulunan plastik contası ile birlikte gelecektir. Yeni musluğu takarken aynı fleksi boruları kullanacaksa musluk üzerinden de sökülmelidir.

Lavabo bataryanızı değiştirmek istediğiniz takdirde aynı adımları tersten uygulayarak montajını yapabilirsiniz.

Not: Fleksi spiral hortumları 2-3 senede bir yenileri ile değiştirmek bu hortumların yaratacağı su baskını riskini azaltacaktır. Yeni takılan fleksi boruların ilk 1-2 gün takip edilmesi faydalı olacaktır.

EL ALETLERİ ve MAKİNALAR

Matkap nasıl kullanılır?

Matkap kullanılması bir kez öğrenildikten sonra, ufak montaj ve tamirat işleri kolaylıkla yapabilir.

Delim yapmak istediğiniz yüzeye uygun matkap ucunu seçin. Sert matkap uçları duvar ve beton delmek için kullanılır ve küt uçludur. Eğer delim yapacağınız yer ahşap veya MDF ise, daha hassas delim için sivri uçlu, ahşap malzemeye yönelik matkap uçlarını kullanın. Bütün uç türleri farklı büyüklükteki delimler için uygun boyutlarda bulunabilir.

Duvar vida bağlantısının sağlam olabilmesi için bağlantı parçalarının duvara tam olarak oturması gerekir. Dübel, hangi boyutta matkap ucunu, hangi derinlikte kullanacağınızı belirlemenize yardımcı olur. Dübeli matkap ucuyla yan yana getirin ve dübelin bitiş hizasında matkap ucuna maskeleme bandı sarın. Bu işlem, duvarı dübel boyundan daha fazla delmenizi önleyecektir.

Eğer sert bir duvarı delecekseniz, kalemle duvarda deleceğiniz noktayı işaretleyin. Matkabınızın ayarını "darbeli" olarak ayarlayın, matkap ucunun en uç kısmını işaretlediğiniz noktaya dayayarak normalden hızlıya doğru delin. Uygun derinliğe ulaştığınızda durun ve matkap ucunu delikten çıkarın. Delikteki tozu üfleyerek temizleyin, tabii gözlerinizi korumayı unutmadan.

Not: Önce güvenlik. Asla bir elektrik prizinin, ışık veya gaz düğmesinin veya su tesisatının altını ya da üzerini matkapla delmeye kalkışmayın Çalışmayı planladığınız bölgeyi delmeden önce pilli bir kablo detektörüyle iki kez kontrol edin.

AHŞAP, PARKE, KAPI VB.

Sıkışan çekmecelere pratik çözüm

Sıkışan çekmeceler çoğu zaman kolayca düzeltilebilirler. Aşağıdaki basit adımları izlemeniz yeterli olabilecektir.

Bir mumya da kalıp sabunu kızaklar üzerine, çekmecenin alt ve üst kenarlarına sürün.

Boya tabakaları sıkışma yapabilir. Kızaklar üzerindeki ve çekmece kenarlarındaki boyaları zımpara kâğıdı ya da tiriz ile çıkarın.

Kızak gevşediyse ya da kızaksız çekmece, diğerlerini geçiyorsa tahta parçasını kızak boyutlarında kesin. Üzerine delikler açarak kızağı vidayla tutturun.

SERAMİK VE YAPI KİMYASALLARI

Yer Karolarının Döşenmesi

Desenin Saptanması

Yer karolarının döşemesine, duvar karolarının döşenmesi bitirildikten sonra geçilmelidir. Ancak bu sayede duvardaki karo birleşme çizgilerinin zeminde aynı şekilde devam etmesini sağlayabilirsiniz. Karşılıklı duvarlarda çizgilerin tam paralel olması gerekmektedir. Döşemeye başlamadan önce, yer karolarını hangi desende ve yönde döşeyeceğinizi saptamalısınız.

Alt Zeminin Hazırlanması

Yer karolarının alt zemininin düzgün olması iyi bir döşeme için şarttır. Eski binaların döşemelerinde genellikle çatlaklar veya çukurlar bulunur. Böylece bir zeminin döşemeden önce astarlanması gerekir. Geniş bir fırça ya da metal fırça yardımıyla derinlik astarını veya yapıştırma emülsiyonunu yayın. Astarın iyice kurumasını bekleyin - bu yaklaşık üç saatte gerçekleşir.

Odanın zemin yüzölçümünü tam olarak ölçün ve orta noktasını işaretleyin. Dik açılı odalarda odanın ortasından bir hizalama ipi geçirmeniz en iyisidir. İp, yan duvarlara paralel ilerlemelidir. Daha sonra karoları ayarlayabilirsiniz. Ancak, yapıştırmaya başlamadan önce karoları her olasılığa karşı önce deneme amacıyla serbest olarak yerleştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Karoların Yapıştırılması ve Kesilmesi

Kullanıma hazır bir karo yapıştırıcısı kullanın. Karoları çimento alçı üzerine döşeyecekseniz, yapıştırıcıyı suyla karıştırın. Karoları çalışma tezgâhlarının ya da yerden ısıtma borularının üzerine döşeyecekseniz karo yapıştırıcısını özel bir katkı malzemesiyle (fleks yapıştırıcı) karıştırın. Yapıştırıcıyı bir "olgunlaşma süresi" geçtikten sonra malayla homojen olarak alt zeminin üzerine sürün. Her zaman yalnızca, bir defada çalışabileceğiniz kadar yapıştırıcı kullanın - yani 1 veya 1,5 m2 arasında.

Yapıştırıcıyı dişli bir spatula ile düz bir yüzey elde edinceye kadar karın. Dişlerin büyüklüğü karonun arka yüzüne ve alt zemine bağlıdır - çok küçük seçmeyin.

İlk karoyu duvar kenarına yerleştirin, sonra ilk karo sırasını buna göre hizalayın. Bu arada yapıştırıcıda bir kabuk oluşursa artık o yapıştırıcıyı kullanamazsınız. Yeni yapıştırıcı sürün. Bir kenar karosunu uygun şekilde kesmeniz gerekirse, bir karo kesme aletiyle düzgün kenarlar elde edebilirsiniz. Bu aletin ölçüsünün ayarlanması ve karonun üst kısımdan yarılması son derece kolay ve sorunsuz olmaktadır. Kalın karolarda sırlı taraf atıldıktan sonra karo kesicisinin kenarı üzerinden kırılması gerekir. Yuvarlak şekiller açmanız gerekirse - örneğin tuvalet veya boru çıkışlarında: Karoyu borunun çapına göre, sırlı tarafından hareket ederek, papağan gagası olarak bilinen alet (karo kerpeteni) milimetre düzeyinde parçalar halinde kırın. Karoları yerleştirme planına göre, yapıştırıcı yatağının içine hafifçe iterek koyun. İyice bastırın. Kauçuk bir çekiçle üzerine dikkatle vurun. Karoları yerleştirirken derz artısı (istavrozları) kullanırsanız derzler homojen genişlikte olur.

Yer karolarını şu şekilde kusursuzca hizalayabilirsiniz: İlk duvar sırasının aşağısında sağa ve sola birer karo koyun. Bu karoların üzerine bir ip tutturun ve bir sonraki kar sırasını bu ip boyunca hizalayın. Burada, derzlerin yine karo döşenen komşu odalarda kesintisiz olarak devam etmesine dikkat edin. İki karo tabakası arasında, tam sert alçının genleşme derzinin üzerinde bir genleşme derzi bırakın. Diğer alt zemin türlerinde: Genleşme derzini kapı kanadının altına getirin.

Balkon ve Teras

Balkonunuza ya da terasınıza karo döşemek isterseniz dona dayanıklı karolar seçin. Yağmur ve kar sularının akabilmesi için %20 bir eğim verilmesi tavsiye edilmektedir. (3m derinliğinde bir terasta örneğin 6 cm eğim bulunmalıdır). Karoların yüksek zorlamalara dayanabilmesi için yapıştırıcıya ve derz harcına özel katkılar ilave edin ya da fleks olarak adlandırılan yapıştırma harçları kullanın.

Karoların Birleştirilmesi

Şimdi karolar birleştirilebilir. Birleşme yerlerinin (derzlerin) temiz, tozsuz ve homojen derinlikte olup olmadıklarını kontrol edin. Derzlerde kalmış kirler varsa bunlar küçük bir tahta malayla kazıyarak temizleyin. Sonra derz harcını karıştırın - normal zorlamalı yerler (çalışma tezgâhı, yerden ısıtma borularının üzeri, balkon ve teras karoları) için fleks katkı malzemesiyle karıştırmalısınız. Derz harcını örneğin bir malayla karıştırın. Harç orta yoğunlukta olmalıdır. Harcı karoların üzerine dökün.

Çimento içeren ürünlerle çalışırken kauçuk eldiven kullanın. Gözünüze önemli miktarda harç kaçarsa zaman kaybetmeden bol suyla yıkayın ve bir doktora danışın. Güvenliğinizi garantilemek için bu iş sırasında koruyucu gözlük takın. Derz harcını kauçuk bir silecekle dağıtın - diyagonal olarak, yani derzlerin yönünü çaprazlayacak şekilde.

Harcı derzlerin içine iyice yedirin, birkaç kez ileri geri silin. Derzler homojen şekilde dolunca, üstte kalan harcı hafif bir basınç uygulayarak ve kauçuk silecek yardımıyla toplayarak temizleyin.

BAHÇE

Damla Sulama Sistemi Planlaması

Damla sulama sistemi planlanmadan önce birtakım hazırlıklar yapılmalı ve nasıl bir planlama yapılabileceği hususunda fikir edinilmelidir. Bu amaçla şu noktalar dikkate alınmalıdır.

Arazinin Durumu

Damla sulama sistemi planlanmadan önce arazinin boyutları, eğimi, toprak yapısı gibi hususlar bilinmelidir. Arazi boyutları uygun ana boru ve damlatıcıların yerleştirilmesinde çok önemli bir kriterdir. Arazi eğilimine gelince, damla sulama sistemleri her ne kadar kapalı bir sistem olup basınçla çalışsalar da belirli eğimin üzerindeki arazilerde bazı önlemler alınmadan uygulanamazlar. Örneğin; eğim %10’un üzerinde ise arazinin üst kotu ile alt kotu arasında 1 atm’lik bir basınç farkı oluşur.%20 ise bu 2 atm.’e çıkar ve eğer arazi tek ana boru ile sulanıyorsa üst kısımda basınç 1 atm iken alt kısımda 3 atm olacağından buralardaki damlatıcılarda su damlama yerine basınçla fışkıracak ve damlama sistemi özelliğini kaybedecektir. Damlama sistemlerindeki basıncın 0,5–1,5 atm arasında olması gerektiği düşünüldüğünde tek ana boru ile %10’dan fazla eğimli arazilerde sistem kurulmamalıdır. Bu sorun ya yüksek basınç altında çalışan özel damlatma boruları aracı ile ya da basınç azaltıcı vanalar kullanmak sureti ile çözülebilir. Öte yandan eğimli arazilerde damlatma boruları kesinlikle eğime dik olarak yani eş yükselti eğrilerine paralel olarak yerleştirilmelidir. Böylece ilk damlatma başlığı ile son damlatma başlığı arasında basınçtan kaynaklanan debi farkı önlenmiş olur.

Sistemin yapılacağı arazinin toprak yapısının bilinmesi de çok önemlidir. Çünkü birim zamanda sabit debili bir damlatıcıdan alınan suyun bitki kök bölgesine ulaşma süresi tamamen toprak yapısına bağlıdır. Bu minimum sulama zamanın bilinmesi açısından önemli bir ölçüttür.

Dikilecek Bitki Türü

Damlama sulama sistemlerin planlanmasında dikilecek bitki türünün, bitki boyu ve taç iz düşüm alanın bilinmesi gerekir. Tamamen bu bilgiler ışığında kullanılacak boru miktarı, seçilecek damlatıcı aralığı, seçilecek damlatma hat uzunlukları belirlenebilir.

Dikim Aralık ve Mesafesi

Dikilecek bitkinin dikim aralık ve mesafesinin bilinmesi kullanılacak boru kalınlığı, damlatıcı aralığı ve hat uzunluğunun belirlenmesi ve toplam kullanılacak boru miktarının hesaplanmasında gereklidir.

Su Kaynağının Durumu ve Uzaklığı

Damla sulama sistemi kurulmadan önce kullanılacak suyun kuyu suyumu, açık kanal suyumu, yoksa durgun havuz veya gölet suyumu olduğu bilinmeli ve su kaynağının yeterli debide olduğundan emin olunmalıdır. Su kaynağının araziye göre konumu önemlidir. Eğer su kaynağı araziden daha aşağıda ise kullanılacak motor gücü daha fazla, yukarıda ise daha az olacaktır. Öte yandan su kaynağının araziye uzaklığı da kullanılacak ana taşıyıcı boru uzunluğunun hesaplanması açısından önemlidir.

Su Kalitesi

Damla sulamada kullanılacak su fazla tuzlu olmamalıdır. Tuzlu sular damla sulama sisteminde kullanılıyorlarsa bitki yakınlarında tuz birikimine neden olur ve arazide tuzlulaşma tehlikesi ortaya çıkar. Öte yandan fazla yosunlu, siltli sular çok iyi filtre edilmedikçe damla sulama sisteminde kullanılmamalıdır. Sulama amaçlı kullanılan sulamalarda az veya çok kireç bulunur ve zamanla damlatma deliklerini tıkayabilir. Bu nedenle sulama yapılırken suyun kireç içeriği oranında asit katılarak tıkanma önlenmelidir.